Bir isyanın sembolü olarak yaka kurdeleleri

Pantolon giyen kadınların, erkek kılığına girmekten göz altına alındığı 1930’larda, Katharine Hepburn, maskülen tarzının bir yansıması olarak tercih ettiği yakası kurdeleli gömlekleri ve blazer ceketleri ile bu kurallara meydan okuyordu.

Kadınların kendilerine dayatılan giyim kodlarına isyanı 40’larda giderek daha da büyüdü ve hatta kadın modasına yön verdi. Yaka kurdeleleri de bu yönde evrilerek, papyona daha da yaklaştılar.

50 ve 60’larda Coco Chanel ve Yves Saint Laurent gibi tasarımcılar yaka kurdeleleri ve boyun bağlarına yepyeni bir anlam verdiler. Bu dönemde kadınlara smokin giydiren tasarımcılar sayesinde artık boyun bağları yepyeni ve çok daha güçlü bir anlam kazandı.

80’lerde ise boyun bağları ile yaratılan bu güçlü anlam başka bir uç görüşe dönüştü. Dönemin The New Tork Times bestseller’ı “The woman’s dress for success” kitabında, John T. Molloy, kadınların erkek egemen bir dünya olan kurumsal hayatta başarıyı yakalayabilmek için nasıl giyinmesi gerektiğini kaleme aldı. Kadınların iş hayatında başarılı olabilmeleri için “erkek gibi görünmeleri” gerektiğini dayatan bu görüşte, bir dönemin isyan sembolü olan yaka kurdeleleri ve boyun bağları yüceltildi.

Günümüzde ise artık boyun bağları ve yaka kurdeleleri, cinsiyet kavramından bağımsız, kullanan kişinin kendisini ifade etme biçimine dönüşmüş durumda.

Bu sembol, darwin’ste farklı şekillerde yorumlamayı çok sevdiğimiz romantik bir isyanın ve birçok farklı şekilde kullanımı ile çeşitliliğin sembolü. Kurdelesini nasıl bağladığınıza göre bir anda tüm hissi değişen, biraz flörtöz, çokça romantik ama bir o kadar da isyanlar darwin’s bluzler bu durumun en son yansımalarından biri. Kurdelesini önden bağlayarak oldukça sakin bir görünüm elde edebilir ya da arkadan alelade bir şekilde bağlayarak siz yürüdükçe saçlarınızın arasından uçuşan tatlı bir esinti yaratabilirsiniz. Kış aylarında ise kazak içine giyerek, bluzun yakası ile oyunlar oynayabilirsiniz.

Keten boyundan bağlı gömleklerimizle ise oversize olmasına karşın minimalist ve sakin bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Kendi kıyafetleriniz ile boyun kurdelelerini birleştirmek isterseniz ise saç kurdelelerimizde bağcıklı opsiyonunu tercih ederek, birçok stil kombinasyonu yaratabilirsiniz.

Diğer bir taraftan farklı genişliklerde sunduğumuz kurdelelerimizi de yakanıza kendi dilediğiniz renk, şekil ve uzunlukta bağlayarak günlük stilinizi bir anda imza bir parçaya dönüştürebilirsiniz.

Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, çevre dostu darwin's ile iletişime geçtiğiniz için çok teşekkür ederiz! Size nasıl yardımcı olabiliriz?